sobota, 31 maja 2014

Medale czasów S.A. Poniatowskiego - odczyt w warszawskim PTN

Już w najbliższy poniedziałek 2 czerwca 2014 roku w warszawskim oddziale PTN przy ulicy Jezuickiej, odbędzie się odczyt numizmatyczny Pana Tomasza Bylickiego pt "Medale z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego". Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00. Wykład ten to doskonała okazja do tego, aby dowiedzieć się więcej nt. medalierstwa okresu panowania ostatniego króla Polski. Poniatowski, jako znawca i koneser sztuki, pilnował aby medale otwartej przez niego Mennicy Warszawskiej były na najwyższym poziomie artystycznym. Swój cel osiągnął, bowiem medale z jego czasów zaliczane są do najpiękniejszych w całej historii medalierstwa polskiego. Warto również dodać, że prelegent - Pan Tomasz Bylicki to jeden z najwybitniejszych znawców numizmatyki i medalierstwa polskiego. 



Splot nieszczęśliwych okoliczności za panowania Augusta III (1696-1763) będący wynikiem wojen prowadzonych przez sąsiadów Polski, nieumiejętnej polityki wewnętrznej i zagranicznej, sporów w kraju pomiędzy dwoma wpływowymi familiami Czartoryskich i Potockich, obu dążących do reform, ale odmiennymi drogami, doprowadził do zupełnej słabości Rzeczypospolitej, którą bezkarnie przemierzały obce wojska i którą równie bezkarnie zalewano obcą i fałszywą monetą. Wobec rosnącej potęgi sąsiadów w dobie wojny siedmioletniej (1756-1763), w której August III uczestniczył tylko jako elektor saski, Polska stała się bierna i bezradna.

W rok przed śmiercią Augusta III cesarzową rosyjską została Katarzyna II (1762-1796), żona panującego zaledwie kilka miesięcy cara Pawła III, którego strąciła z tronu i zgładziła przy pomocy płatnych morderców (1762). Posłem Rzeczypospolitej do dworu rosyjskiego był wówczas nieudolny polski dyplomata Stanisław August Poniatowski; w trakcie tej misji jednocześnie kochanek Katarzyny. Fakty te stały się początkiem kolejnych nieszczęść Ojczyzny. Gdy bowiem umarł August III, postawiła Katarzyna II prorosyjskiej familii Czartoryskich, z którą skoligacony był Stanisław August, stanowcze żądanie by królem w Polsce został jej faworyt i kochanek. Jednocześnie zażądała, by sejm konwokacyjny przyznał władcom moskiewskim odmawiany im dotąd przez Polskę tytuł imperatora Wszech Rosji. Tak straciła Polska swe prawa do Ukrainy (Małej Rusi) i Białorusi, a sejm elekcyjny wybrał królem Stanisława Augusta (1764-1796), który wbrew tradycji koronował się nie w Krakowie, lecz w Warszawie i to 25 listopada, w dzień imienin Katarzyny II.

Stanisław August, wielki esteta i miłośnik sztuki, górujący nad całą ówczesną generacją wykształceniem oraz znajomością wielu dziedzin gospodarki i życia publicznego, był jednak słabego i zmiennego charakteru, powolny sugestiom innych, a nade wszystko brakowało mu wielkich umiejętności politycznych. Był w rękach Katarzyny II i jej ambasadora narzędziem do realizacji rosyjskiej polityki w Polsce, z czego zapewne częściowo zdawał sobie sprawę. Nie mogąc wyciągnąć Ojczyzny z zapaści politycznej i zorganizować armii, aby przeciwstawić się rosyjskim gwałtom, postanowił zapewnić krajowi rozwój oświaty, nauki i kultury oraz gospodarki. Już w 1764 r. powołał Komisję Menniczą, założył w Warszawie mennicę, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat bijącą nowe monety polskie i przeprowadził reformę monetarną. Mennica stała się też ważnym ośrodkiem sztuki medalierskiej. Nadworny medalier króla, Jan Filip Holzhaeusser, był jednocześnie pracownikiem mennicy, gdzie były bite medale dla króla, a także za jego zgodą dla innych osób prywatnych. Autor przedstawi historię medali i sztuki medalierskiej epoki stanisławowskiej.

tekst pochodzi z broszury PTN, 
autor tekstu; mgr Tomasz Bylicki.



1 komentarz:

  1. Ja na ten moment przede wszystkim skupiam się na zbieraniu monet iw tym kierunku chcę się rozwijać. Jeśli już będę mieć fajną kolekcję to na pewno również zajmę się medalami. Ważnym aspektem są również opinie jak https://www.skarbnicanarodowa.pl/opinie w momencie kiedy planujemy faktycznie nabyć monetę kolekcjonerską.

    OdpowiedzUsuń