niedziela, 21 września 2014

Monety z kolekcji W. Głuchowskiego na aukcji w Warszawie

W sobotę 26 października 2014 roku już po raz szósty odbędzie się prestiżowa aukcja numizmatyczna organizowana przez Antykwariat Numizmatyczny Michała Niemczyka. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że każda ich aukcja jest wielkim wydarzeniem numizmatycznym, nie tylko w skali naszego kraju ale także Europy i świata. Tak będzie i teraz. Jedną z najciekawszych kategorii w zbliżającej się aukcji będzie z pewnością grupa monet z kategorii II RP w której wystawionych zostanie kilkanaście bardzo rzadkich walorów z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego. W tym miejscu warto przybliżyć nieco osobę tego wybitnego farmaceuty, zapalonego numizmatyka, który przez lata stworzył wybitną kolekcję numizmatyczną. Jej część (próbne monety II RP) oferowana będzie właśnie podczas nadchodzącej aukcji.

Włodzimierz Głuchowski urodził się 7.07.1904 w rodzinie aptekarskiej (więcej o aptekarskiej historii rodziny Głuchowskich TUTAJ). Szkołę średnią ukończył w Łodzi. Następnie w latach 1928 0 1932 studiował farmację w Wilnie, gdzie uzyskał tytuł magistra. Po śmierci ojca Bronisława (wybitnego farmaceuty i aptekarza), wraz z siostrą Wandą, przejął po nim prowadzenie apteki w Łodzi.We wrześniu 1939 roku został powołany do wojska - zarządzanie apteką spadło na jego żonę Ludmiłę. Niestety apteka szybko została przejęta pod zarząd niemiecki i pod nazwą Hanza Apotheke funkcjonowała do 1945 roku.

Okres okupacji Głuchowski przeżył w Warszawie. Został wcielony do II Obwodu "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Pracował jako sanitariusz pod pseudonimem "Tomaszewski". 

Po wojnie wrócił do Warszawy gdzie kontynuował praktykę aptekarską jako kierownik apteki oraz pracownik naukowy tworzonego właśnie Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Łódzkiego. 

Zmarł 24 września 1977 roku. 

Włodzimierz Głuchowski jako numizmatyk
Włodzimierz Głuchowski był również kolekcjonerem numizmatykiem. Zgromadził dużą kolekcję monet, a jego zbiory – zwłaszcza monet i banknotów łódzkiego getta – były jednymi z najbogatszych w świecie. Przekazał liczne zbiory do muzeów, archiwów i bibliotek, m.in. dla Muzeum Farmacji w Krakowie, Muzeum Historycznego w Warszawie, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego w Łodzi, Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Skarbca Klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Skarbiec na Wawelu otrzymał dwie złote monety z wizerunkiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Biblioteka Jagiellońska – kubek srebrny wykonany z monet z okresu powstania listopadowego, Muzeum Narodowe w Warszawie – unikalny i bezcenny zbiór monet, banknotów i bonów z getta łódzkiego. (fragment dot. numizmatycznej pasji Głuchowskiego pochodzi z artykułu "Aptekarski ród Głuchowskich".)
Próbna 5 groszówka 19-- odbita w cynku z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego. Ekstremalnie rzadka - po raz pierwszy oferowana na rynku aukcyjnym. Cena wywoławcza 20 000 zł. Źródło www.numizmatyka.waw.pl

Na stronie www.bezrecepty.eu można przeczytać artykuł pt: "Aptekarski ród Głuchowskich". 

Zachęcam do zapoznania się z całą kategorią II RP w której oferowanych jest wiele próbnych monet z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego - KLIKNIJ TUTAJ
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz