niedziela, 12 października 2014

"Medal za wzięcie szturmem Warszawy" - książkowy przykład propagandy

Przeglądając zasoby internetu pod kątem materiałów dotyczących rusyfikacji pieniądza Królestwa Polskiego po upadku Powstania Listopadowego, zupełnym przypadkiem natrafiłem na dość ciekawy w swoim przesłaniu medal. Na pierwszy rzut oka medalik jak medali - w okresie Królestwa Polskiego podobnych było wiele. Kluczowe okazało się jedno słowo - "szturmem". Ci, którzy choć trochę interesują się tematyką Powstania Listopadowego doskonale wiedzą, że o żadnym szturmie na Warszawę we wrześniu 1831 roku nie było mowy, bowiem wszelkie walki toczyły się na przedpolach i umocnieniach wokół stolicy.


 Medal o którym mowa został ustanowiony ukazem cara Mikołaja I z dnia 31 grudnia 1831 roku dla uczczenia zdobycia "szturmem" Warszawy podczas walk 6-7 (25-26) września 1831 roku. Wykonany został ze srebra w dwóch wariantach; 32 oraz 25 mm.

Na awersie umieszczone zostało godło Imperium Rosyjskiego w centrum którego umieszczono godło Polski. W otoku umieszczono napis: «ПОЛЬЗА ЧЕСТЬ И СЛАВА.» (w tłumaczeniu Na pożytek / Ku czci część i chwała). Na stronie rewersowej w pięciu wierszach napis: ЗА ВЗЯТIЕ ПРИСТУПОМЪ ВАРШАВЫ 25 и 26 АВГ 1831. (Za wzięcie szturmem Warszawy 25 i 26 września 1831). W górnej części krzyż prawosławny. W otoku dwie gałązki laurowe (symbol zwycięstwa) przewiązane u dołu wstęgą. 

 
Wydźwięk medalu miał charakter typowo propagandowy przede wszystkim dlatego, że podczas obrony Warszawy 6-7 września 1831 roku nie było mowy o żadnym szturmie na stolicę. Walki toczyły się na przedpolach (m.in Reduta 54 zwana później Ordona czy reduta wolska) a Rosjanie weszli do miasta nazajutrz po bitwie, po wycofaniu się wojsk polskich. Sam medal był "rozdawany" na potęgę. Otrzymywali go wszyscy żołnierze, lekarze czy kapelani będący wówczas w oddziałach rosyjskich walczących pod Warszawą. Medal otrzymali nawet Ci, którzy nie brali czynnego udziału w bitwie.

Wątek dotyczący obrony Warszawy w dniach 6-7 września 1831 dość dobrze opisany jest na Wikipedii. Zainteresowanych tematem odsyłam do lektury TUTAJ.

STOWARZYSZENIE REDUTA ORDONA

W tym miejscu chciałem wszystkich zachęcić do odwiedzenia profilu na Facebooku "Stowarzyszenie Reduta Ordona", które propaguje i kultywuje historię Powstania Listopadowego i walczy o upamiętnienie miejsca pod Reducie 54 - słynnej Reducie Ordona, przy której toczyły się walki w trakcie obrony Warszawy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz